OVČIE KIAHNE (VARICELLA)
Varicella je vírusové ochorenie spôsobené vírusom varicella zoster (VZV). Tento vírus patrí do skupiny herpetických vírusov, kde patrí napr.aj herpes simplex ( najčastejšie na pere). Ochorenie je vysoko nákazlivé a prenáša sa kontaktom s chorou osobou, kvapôčkovou infekciou, kontaktom s kožou a telesnými tekutinami. Najčastejšie postihuje deti do 10 rokov, ktoré sa prvý krát väčšinou v kolektíve stretnú s infekciou. Inkubačná doba ochorenia je najčastejšie cca 14-16 dní, v rozmedzí od 10 do 21 dní. Po prekonaní primoinfekcie ( typické kiahne) vírus pretrváva v organizme v nervovom systéme a v čase zvýšenej záťaže v zmysle stresu, choroby, nadmernej fyzickej námahy sa prejaví ako herpes zoster( pásový opar).
Ochorenie sa prejavuje predovšetkým postupným vysievaním vyrážok na koži, vyrážka začínajú ako červené fliačiky a postupne sa menia na pľuzgieriky, ktoré sa hoja chrastičkou. Vyrážky sú najmä u detí zvyčajne prvým prejavom ochorenia, môžu sa však vyskytnúť aj sprievodné príznaky ako horúčka, nádcha, kašeľ. U dospelých ľudí sa zvyčajne ako prvé prejavujú práve iné príznaky ako vyrážky. Vyrážky sa vyskytujú obvykle najprv v hornej časti trupu, na hrudníku, chrbte, krku, tvári a vlasovej časti. Neskôr sa môžu vyskytnúť kdekoľvek na tele vrátane slizníc dutiny ústnej, genitálu, konečníka a aj v očiach. Vyrážky sa vysievajú postupne, nebývajú všetky v jednej fáze a teda nie sú rovnaké. Výsev nových vyrážok trvá zvyčajne 4-7 dní, potom dochádza k ich zhojeniu. Pokiaľ si ich dieťa neškriabe alebo nevznikne bakteriálna komplikácia, hoja sa bez jaziev. Vyrážky v štádiu chrastičiek už nie sú infekčné. Nekomplikované kiahne trvajú zvyčajne 7-10 dní.
Ako každá infekcia môže mať aj komplikácie, ktoré sa vyskytujú skôr u oslabených jedincov s poruchou imunity, onkologických pacientov, novorodencov alebo starých ľudí. Medzi takéto komplikácie patrí zápal pľúc, bakteriálna superinfekcia, encefalitída s postihnutím mozočka a iné. Ťažší priebeh majú kiahne aj u detí s atopickým ekzémom.
K stanoveniu diagnózy nie je potrebné žiadne potvrdzujúce vyšetrenie, stačí klinický obraz. U nejasných prípadov je možné odobrať protilátky proti VZV a podľa výsledku stanoviť, či boli kiahne skutočne prekonané.
Dieťa s kiahňami musí ostať v domácej izolácii cca 10 dní, nevyhnutný je kľudový režim, ľahká nezaťažujúca strava a dostatok tekutín. Deti sa nesmú kúpať, sprchujeme ich vo vlažnej vode a jemne osušíme prikladaním uteráka, nešúchame! Na zmiernenie svrbenia sa celkovo podávajú antihistaminiká typu Fenistil, Dithiaden alebo Aerius. Lokálne sa na zasušovanie vyrážok používal v minulosti tekutý púder, v súčasnej dobe sa jeho použitie neodporúča kvôli možnej bakteriálnej infekcii vyrážok. Používaný je Fenistil gel, Tannohermal lotio, Tea tree olej, aloe vera gel, niektorí používajú Betadine( nesmie sa dávať na veľké povrchy). Na sliznice používame dezinficienciá s lokálnym anestetikom typu Tantum verde. Pokiaľ kiahne sprevádza aj teplota, znižujeme ju pomocou Paralenu, použitie Nurofenu sa odporúča menej kvôli určitému riziku krvácania do vyrážok. Nepoužívame Acylpyrin!!! Použitie protivírusových liekov sa pri bežnom priebehu neodporúča.
Dieťa s bežným priebehom kiahní lekára nepotrebuje a do bežnej fyzickej záťaže sa môže zaradiť cca týždeň po zaschnutí všetkých vyrážok.
Jedinou prevenciou proti varicelle je očkovanie. Je potrebné podať dve dávky vakcíny. U nás je toto očkovanie dobrovoľné.
Most Commented