Ako na jesenné choroby?
Milí moji,
po nedávnej návšteve Afriky, kde majú obrovský problém s vodou, mi príde nespravodlivé, že u nás dokáže pršať aj niekoľko dní vkuse. Keby sa to dalo, spravodlivo by som rozdelila vlahu pre celú planétu. Ale nie o tom som chcela. Pre nás je jeseň obdobím, kedy sa dni skracujú, rána sa vynárajú z hmly( niekedy až do obeda) a večery rýchlo tmavnú. Začíname kúriť, s pohárom čaju v ruke počítame kvapky bubnujúce do okien a spomíname na leto. Túto romantiku nám veľmi často kazia povestné jesenné prechladnutia a rodičia malých detí prepočítavajú, koľko dní si môžu dovoliť s nimi ostať doma. Deti nastupujú do kolektívov, mnohé po prvýkrát, stretnú sa s vírusmi a baktériami, ktoré ešte nepoznajú, prípadne na ne medzičasom zabudli.
Poďme si prebrať, ako s čo najmenšími stratami nervov, času a dní dovolenky prežiť toto sychravé obdobie. Neberte to ako absolútny návod pre všetkých, niekedy je nutná pomoc lekára. Väčšinu ochorení však zvládnete aj sami.
Pre rodičov najmenších detí( do 1 roka) platí základné pravidlo- vyhýbajte sa miestam so zvýšeným množstvom ľudí, hlavne detí v škôlkárskom veku. Samozrejme, niekedy to nie je možné, hlavne keď máte detí viac. Pokiaľ sa má do rodiny narodiť dieťa, odporúčam prvé mesiace života nechať staršieho súrodenca-škôlkára doma. Viem, že sa to vždy nedá, vtedy však musíme rátať s tým, že nám škôlkár domov donesie aj chorobu. Najlepšou ochranou pre bábätko je materské mlieko a podávanie vitamínu D, každodenný pobyt na čerstvom vzduchu( áno, aj ružomberský sa ráta)v primeranom oblečení. Doma ani v prípade bábätka netreba prekurovať, optimálna teplota je 21-22stupňov.
Škôlkári sú zvláštna kapitola, je to obdobie života, kedy sa dieťa socializuje vo väčšom kolektíve a zoznamuje nielen s inými deťmi, ale aj vírusmi a baktériami. Rodič škôlkára by mal rátať s tým,že dieťa bude častejšie choré, zo začiatku aj každý mesiac. Najčastejšie deti “soplia”, zo soplíkov kašlú, môžu mať teploty. Bežné ochorenie trvá cca týždeň, skôr neustúpi ani obyčajná nádcha. Rodičia sa často pýtajú, či dieťa nemá “porušenú imunitu”, dožadujú sa vyšetrení a liečby. Pokiaľ sa nejedná o závažné infekcie( zápal pľúc, uší, priedušiek)a ochorenia ustupujú na bežnej domácej liečbe, nejedná sa s najväčšou pravdepodobnosťou o žiadnu poruchu imunity. Dieťa v tomto prípade netreba týrať žiadnami ďalšími vyšetreniami.
Všeobecné zásady pri škôlkároch a školákoch-
1.pestrá strava s dostatočným obsahom vitamínov- vitamín C dokážeme dodať aj v strave, vitamín D v našich podmienkach treba v jesenných a zimných mesiacoch dodávať vo forme kvapiek. Dôležité je pripomenúť, že vitamín D treba užívať s mliekom alebo jedlom obsahujúcim tuk.V strave všeobecne obmedzujeme priemyselne spracované, dofarbované a konzervované potraviny, ktoré zaťažujú trávenie.
2.pobyt na vzduchu v exteriéri– v studených obdobiach často uprednostňujeme pobyt v interiéroch, v prípade detí v rôznych herniach, interiérových ihriskách. Pokiaľ to počasie dovolí, lepším nápadom je prechádzka v prírode. Pokiaľ dieťa primerane oblečieme, neexistuje takmer žiadne riziko, že ochorie.
3.naučiť dieťa smrkať- nádcha a soplíky všeobecne sú charakteristické pre túto vekovú skupinu, nenadarmo sú tieto deti nazývané sopľošmi. Rodičia sa často dožadujú predpisu antibiotických kvapiek do nosa. Verte, že aj žltozelené sople sa dajú zvládnuť bez Pamyconu. Noštek mnohokrát stačí doprázdna vyfúkať a pokiaľ soplíky tečú, nie je treba podávať žiadne kvapky.
4.včasné vyradenie dieťaťa z kolektívu- pokiaľ sa nám dieťa “nezdá”, stráca hravosť, tečú mu sople, v noci kašle, sťažuje sa na bolesti hlávky, prípadne malo hnačku a vracalo, je určite namieste ho z kolektívu vyradiť. Viem, je to komplikované s prácou, s OČRkou..skúsme si to už dopredu rozplánovať, čo urobíme v takejto situácii. Pokiaľ dieťa, ktoré nie je úplne v poriadku, necháme v kolektíve, riskujeme zhoršenie jeho stavu, dlhší priebeh ochorenia a komplikácie.
Pokiaľ máte pocit, že to dieťa zvládne, skúste si tú situáciu predstaviť na sebe- skúste sa hrať, komunikovať, pracovať, fungovať v hluku a počúvať šéfove pokyny, keď vám ide hlavu rozdrapiť, nedá sa dýchať cez nos a najradšej by ste sa zašili niekde do postele. A nie, dieťa v tomto prípade nepotrebuje kolektív rovesníkov, potrebuje posteľ a čaj..
5.výživové doplnky- veľakrát sa rodičia pýtajú, či môžu dieťaťu nejako pomôcť nejakými liekmi. Neexistuje recept na absolútne zdravie, neexistuje prípravok, ktorý zabráni všetkým chorobám..netreba rátať s tým, že dieťaťu dáme zázračný sirup a ono bude zdravé celý rok. Pravdivé je tvrdenie, že deti rastú s chorobami. Kto s tým ráta, ušetrí si poriadny kus nervov.
Osobne mám veľmi rada prípravky s obsahom hlivy ustricovej, hlavne Imunoglukán v origináli, mám ho doma vo všetkých podobách( tobolky, Acut)a používame ho všetci podľa potreby. Záhradka nám dáva rakytník, ktorý je zdrojom vitamínu C, ale je bežne dostať vo forme sirupov.
Používame Kalobu, ktorá obsahuje výťažok z muškátu, má účinky na protivírusovú imunitu( 90 percent infekcií je vírusového pôvodu). V lekárni vám ponúknu echinaceu, kolostrum, prípravky s obsahom zinku(od 6 rokov)..pôsobenie je nešpecifické, to znamená, že nemajú konkrétne účinky.
Dôležité je neprekombinovať, stačí podávať jeden prípravok.
Lieky typu bakteriálnych lyzátov, antihistaminík, imunomodulancií patria do rúk lekárom.
6.lieky, ktoré je dobre mať doma-
kvapky do nosa– s obsahom morskej soli, ale aj silnejšie v prípade upchatého nosa
antipyretiká– lieky na zníženie teploty( paralen, brufen)- odporúčam mať oboje, teplotu však viete účinne znížiť aj fyzikálne- zábal, sprcha, mokrá špongia
lieky na utlmenie kašľa– Stoptussin, Paxeladine..kašeľ tlmíme len vtedy, kým je suchý, bolestivý a dráždivý, hlavne na noc, keď sa chceme všetci vyspať a uľaviť dieťaťu. Vlhký kašeľ v podstate nepotrebuje liečbu, zvykneme ho podporiť rôznymi “vykašliavadlami” na prírodnej aj chemickej báze
V tomto bode chcem upozorniť na inhalátor, určite je to dobrá investícia hlavne v prípade, že máte doma dieťa, ktoré zvykne pri každom ochorení kašľať. Pozor, inhalátor nie je difuzér ani zvlhčovač vzduchu, je to prístroj s maskou a náustkom, ktorým dokážeme v domácom prostredí do dýchacích ciest vpraviť prípravky a lieky na riedenie hlienov.
Chcem upozorniť na Fenistil a iné antihistaminiká (lieky na alergiu)– jeho používanie v prípade bežných ochorení dýchacích ciest nemá odborný podklad, ale všetci ho radi používame kvôli dobrej skúsenosti. V každom prípade používanie antihistaminík musí byť v tomto prípade krátkodobé.
Poslednú časť venujem antibiotikám- v našej krajine máme obrovskú spotrebu antibiotík a používame ich aj v prípadoch, kedy ich nie je treba. Ako lekári sme často dotlačení k ich použitiu, aj keď o tom nie sme presvedčení. Následkom je rastúca rezistencia( necitlivosť) baktérií voči antibiotikám.
Ospravedlňujem sa, ak som na niečo zabudla, ale prajem Vám pokojnú jeseň, nech nám je všetkým dopriatych veľa slnečných dní( mňa by nenahnevalo babie leto).
Priznám sa, milujem zimné športy, ale úplne najviac čakám na deň, ktorý začne byť dlhší ako noc..
Most Commented